En iyi Psikolog Bulmak için

Her birimiz kendi ihtiyaçlarımız önceliğinde google girip bir  “psikolog”, “psikolojik danışman”, “psikiyatrist” kelimeleriyle ilgili araştırma yapıyoruz.   Bunların dışında bazen “terapist”, “psikoterapist”, “aile danışmanı”, “evlilik terapisti” gibi daha farklı kelimeleri de araştırıyoruz.  Bazen  de bir şehirdeki  ruh sağlığı uzmanlarına ulaşmaya çalışırken  “antalya psikolog” veya “psikolog antalya” gibi yerel araştırmalar da yapıyoruz. Bu araştırmaları yaparken ve hızlı bir şekilde ihtiyacımız olan bilgiye ulaşırken bir çok gereksiz detay karşımıza çıkmakta..

 

Psikolog Nedir / Kimdir?

 

Genellikle içinde bulunduğumuz durumla kendimiz başa çıkamadığımızda veya farklı bir bakış açısına ihtiyaç duyduğumuzda bir uzmandan yardım almayı düşünürüz. Bununla ilgili de ilk araştırmayı google’dan yaparız. Buraya yazacağımız anahtar kelimeler bizi kendimiz için doğru adrese götürür. Araştırmalarımızı yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle kelimelerin anlamlarını bilmemiz gerek örneğin“psikolog” demek sadece “terapi” yapan kimse demek değildir. Psikologlar kısaca; problemleri ve psikolojik rahatsızlıkları çözmek için psikoloji ile ilgili bilgi, teori ve araştırmaları kullanan bununla birlikte çeşitli kurumlarda psikolojik araştırmalar yapan kişidir.  Peki sizler hangi ruh haliniz için “psikolog” “uzman psikolog” “aile danışmanı” “terapist” veya “psikolojik danışman” arıyorsunuz?  Her aradığınız “psikolog” bu içinde bulunduğunuz karmaşıklığın hepsine karşılık verebilir mi? Burada önemli olan, sizin neye ihtiyaç duyduğunuz ve görüşmüş olduğunuz psikoloğun, psikolojik danışman  ya da psikiyatristin, ruh sağlığı uzmanın hangi yeterliliğe sahip olduğudur.

 

Antalya’da Psikolog Arayanlara Öneriler

Yukarıda anlatmak istediklerimizi şu şekilde özetleyecek olursak: Öncelikle araştırmayı çok iyi yapmış olmanız lazım çünkü bulduğunuz her psikolog, psikolojik danışman veya “psikiyatrist” size ihtiyacınız olan desteği sunamayabilir.

Örneğin “çift terapisi” için gerekli donanımı olmayan bir “psikolog” size ihtiyacınız olan desteği veremez. Aynı şekilde “cinsel terapi” “oyun terapisi” “aile terapisi” konularında yeterliliği olmayan veya  “hipnoz” “NLP” “EMDR” vb.   “psikoterapi” yöntem ve tekniklerini  bilmeyen bir psikolog da bu konuda destek veremez. Bu yüzden bulduğunuz “psikolog”, “psikolojik danışman” “terapist” veya “uzman psikolog” ile ilgili iyi bir araştırma yapmanızı öneririm. Unutmayın ki bu durum sizlerin daha iyi bir yaşam kaliteniz olması açısından çok önemli bir süreçtir.

Psikolog Ücretleri

Şimdiye kadar hep en iyi “psikolog” “psikolojik danışman” “aile terapisi” “çift terapisti” “uzman psikolog” nasıl bulabiliriz diye anlattık. Bunların yanı sıra tabii ki psikolog seans ücretleri, psikolojik danışma ücretleri de merak konusu. Şöyle ifade etmemiz gerekir ki aslında bahsettiğimiz, aradığımız en iyi psikolojik yardım uzmanıdır.

Bizler kendimiz için iyi birer adım atarken sonucunun iyi olacağını bildiğimiz durumlarda ücrete pekte önem göstermeyiz. Verdiğimiz ücreti aldığımız bu bir saatlik seansın bedeli olarak görmekten ziyade kendimize ayırdığımız bu zamanı uzman bir psikologtan öğrendiğimiz yeni bilgiler, yeni bakış açıları ve yönlendirmeler olarak değerlendirirsek aslında yaşadığımız bu deneyim için ücretin çokta bir önemi kalmıyor. Örneğin aldığımız bir eşyaya ne kadar çok ücret verirsek o eşyamız bizim için daha kıymetli daha değerli olur ona daha iyi bakarız. Aynı şekilde kendi ruh sağlığınız için verdiğiniz bu “seans ücreti” de sizin o “psikolojik danışma seanslarına” kendiniz için daha çok önem vermeniz anlamına geliyor.