Son Model Anne Babalık Nasıl Olur?

İçerik: 


Sene 2015 olmuş. Teknolojik gelişmeler hıza ilerlerken, kentlerde betonlaşma ve çok katlı evlerde topraktan, doğadan uzak gündelik sorumluluklarımızla bir döngünün içinde sağlıklı kalma gayretindeyiz.  Hele çocuklar; yaşadıkları yere yakın sosyal çevre ve parklar varsa şanslı olduklarını düşünebilirler. Okullar derseniz binalar görkemli, teknoloji ile donanımlı ise ve spor-sanat yapacakları alanlar varsa ne mutlu 
onlara...  Peki bu kadar varlığın içinde; çocuklarımız mutlu mu? Çocukların doğasında var olan; 
merak, araştırma, inceleme, deneme, hareket, oynama vb. bedensel, ruhsal gelişimlerine aile olarak ne kadar dikkat ediyoruz ve katkıda bulunuyoruz? Biz ne kadar çocuğumuzu tanıyoruz? Yeni yılı fırsat bilip; sıfırdan "anneliğe" ve "babalığa" adım atabiliriz. Biraz eğlenceli bir bakış açısıyla son model annelik ve babalık nasıl olabilir? 

 • Son model anne ve baba olmak istiyorsanız; öncelikle anneliğin ve babalığın size sunulmuş bir ayrıcalık olduğunu düşünüp, tadım çıkarmanızı tavsiye ederiz.

 

 • Annelik ve babalık kolay olsa idi inanın bu kadar konuşulmaz ve zevkli olmazdı. 

 

 • Annelik ve babalık bazen değişimi önce kendinde başlatmaktır. 

 

 • Bir insan yavrusunun dünyaya gelişi bile bir mucize ve o insana verebileceğiniz en büyük hediye, sevginiz ve şefkatinizdir. Kendini değerli hisseden çocuk özgüven sorunu pek yaşamaz.

 

 • Çocuğunuza nerede ve ne zaman müdahale ettiğiniz önemli. Bu konuda kaygılı ve kontrolcü ve mükemmeliyetçi yaklaşan aileler çocuğun yaratıcılığım ve gelişmesini yaralayabiliyor. Çocuklar hangi yaşta hangi  özelliklere sahip olurlar? Gelişim özelliklerini aile olarak bilin ki; aksayan yönlerim veya yeteneklerini fark edebilesiniz. Aile içinde sağlıklı düzen olduğunda işler daha yolunda gider. 

 

 • Teknolojiyle samimi aileler olmak bugün kaçınılmaz. Teknolojiyi bilmek onlarla aynı dili kullanmak adına olumlu bir kazanımdır.

 

 • Çocuklarımızla sohbet ortamları yaratın. Bunu en güzel akşam yemek buluşmalarında, Pazar kahvaltılarında yapabilir hatta adet haline getirebilirsiniz. Böylelikle, evden ve çocuklarınızdan kopmadan gidişattan haberdar da olursunuz.

 

 • Çocuklarınızı tanıyın. Nelerle ilgilenir, neleri sevmez? Neler yapmak ister? Birlikte az da olsa vakit geçirin. Her yaşta çocuğunuzla oyun oynayabilirsiniz.

 

 • Aile kurallarınız ve değerleriniz olduğunu zaman zaman konuşun, yaşayın ve hissettirin. Bu, çocuğun kendi davranışlarını kontrol etmede en önemli konudur. 

 

 • Çocuğunuz okula gidiyorsa mutlaka okuldaki hal ve davranışlarından haberdar olun. Sınıfını, numarasını bilin. Sınıf öğretmenini, arkadaşlarını tanıyın. İlgili bir veli olun. Okul sadece akademik başarıyı ele almaz ama biz veliler sadece o noktaya  kilitlenmişizdir. 

 

 • Çocuğunuzun boş zamanlarını  değerlendirmesinde rehber ve model olmaya gayret edin. Spor yapın, sinema izleyin, playstation oynayın, müzik dinleyin, kitap okuyun... Önemli olan birlikte paylaşım yaşamaktır. Ne sıklıkta olduğu önemli değil, fırsat buldukça yapın, o sizin çabanızı anlar.

 

 • Çocuğunuzun anneye ve babaya ihtiyacı var. Her ne kadar büyüse de... Ona iyi örnek olmaya gayret 
  edin. Çocuğunuzla saatlerce konuşmanız gerekmiyor. Ama bir hal hatır sorun, bir ihtiyacı 
  ve merakı olduğunda bildiğiniz kadarıyla yardımcı olmaya çalışın. Çocuğunuza sorumluluklarım 
  yapma ve yapmadığında yüzleşme imkânı verin. Onun yerine düşünüp, onun yerine karar vermeniz onu geliştirmez, tembelleştirir ve sorumsuz davranışları artar. Çocuk kendi kendini yönetmeyi bu sayede öğrenir.

 

 • Birlikte bir anlaşma yaptığınızda anlaşmaya birlikte uyun, uymadığınızda neler yaşanabileceğine birlikte karar verin ve sonuçlarını birlikte fark edin, sorunları çözmede sağlıklı yolları tercih edin. 

 

 • Çocuğunuzu değerlendirme konusunda olumlu veya olumsuz bir durum yaşadığınızda çocuğu 
  değil, davranışım eleştirin veya övün. Çoğu aile çocuğu rencide ediyor veya ona bir yargıda 
  bulup beklentisini belirtip stres yaşamasına sebep olabiliyor. Çocuğunuzun istediğiniz davranış ne ise onu görmeye gayret edin.

 

 • Aileler; ne yapmasını bilir ancak kullandığı kelimeler ve davranışlarla karşısındaki çocuğa ne mesajlar verdiğini bilmez. 

 

 • İşte bu yüzden son model anne ve baba olmak için; yani kendini geliştiren, yetiştiren yetişkinler olarak hayata önce kendimizi keşfederek ve yenileyerek bakmayı öğrenmek gerekir. Göreceksiniz, sadece siz değişmeyeceksiniz...
 
 • ‪#‎aile‬,‪ #‎anne, ‬ ‪#‎Antalya‬, ‪#‎pedagoji‬, ‪#‎baba‬, ‪#‎psikolog‬, ‪#‎çocuk‬, ‪#‎psikoloji‬, ‪#‎psikiyatrist‬, ‪#‎çocuğa-nasıl-davranmalı, ‪