Psikolojik Kitap

Sizlere okumanız için önereceğim kitapları, ve kitaplara ilişkin değerlendirmeleri burdan takip edebilirsiniz ;
Bu sayfanın oluşturulmasındaki katkılarından dolayı Psikolojik Danışman Meral NALBANTOĞLU'na teşekkür ederim.

 

 

Haluk YAVUZER'in OKUL ÇAĞI ÇOCUĞU kitabı, Okul çağında çocuğu olan anne babaların evinde bulundurması gereken bir rehber kitabı olacağından eminim..
bu kitabı biraz daha yakından tanımak için aşağıdaki derğerlendirmeyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

 

Haluk Yavuzer'in Okul Çağı Çocuğu,  rehber ebeveyn kitapları dendiğinde etkinlik ve "yol göstericilik" açısından ilk akla gelenlerden biri. Son zamanlarda bu türdeki çeviri kitapların çoğalması, bununla birlikte içeriğin ve referansların farklı bir kültürden alınmış olması, bu kitapların faydalı olmasından çok kafa karıştırmasına neden olmakta. Öte yandan, ülkemizde konunun uzmanlarının yazdığı kitaplardan istisnalar hariç çoğunun birbirini tekrar eden, geniş bir içeriğin bir kitabın sayılı sayfalarına sıkıştırılmış hali olduğunu görüyoruz. Bu durum ise kitabı kullanmak isteyen açısından,  konuların yüzeysel kalmasına dolayısı ile de ihtiyacı karşılamamasına neden oluyor. Ayrıca, "ana-baba rehber kitapları" insanların ihtiyaçlarının yoğun olduğu, sorunu çözmek için para harcamaktan kaçınmayacağı alanlardan biri olduğu için zaman zaman da değerinden daha yüksek fiyatlandırılıyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde de, Okul Çağı Çocuğu'nun içeriğinin ederinden daha kıymetli olduğu bir kitaplardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

         Anne-babaların çocuk eğitimi ve çocuk psikolojisini anlamaya, nasıl davranacakları konusunda yönlendirmeye, sorunları varsa çözmeye yönelik iyi hazırlanmış kitaplar da sayıca az olsa da mevcut. "Okul Çağı Çocuğu" bunların arasında yalın dili, akıcılığı, konuların örnek olaylarla çok daha anlaşılır hale gelmesi özellikleriyle en çok tercih edilenler arasından ilk sıralarda. Bu kitabın, türündeki benzer kitaplarla ayırt edici olumlu özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 

·       Okul çağındaki bir çocuğun temel eğitim konularının hemen hepsi bu kitapta mevcut.

·       Dili her eğitim düzeyindeki insan tarafından anlaşılabilir seviyede.

·       Bazı eğitim psikolojisi kitaplarında olduğu gibi bilgiler teoride kalmıyor, çarpıcı örneklerle zenginleştiriliyor.

·       Her bölümde "Ana-babaya not" adı altında verilen bilgi ve öneriler konularla ilgili can alıcı ipuçları veriyor.

·       Verilen örnek ve öneriler kültürümüze uygun, hatta çocuk ile konuşulurken söylenecek uygun cümle örnekleri dahi veriliyor.

·       Kimi kitaplarda olduğu gibi, bilgilerin kısaca verilip, insanların duygularına hitap eden duygusal hikâyelerle desteklendiği kitaplardan değil. Bu tür kitapları kapattığınızda hikayelerin etkisi ile yaşadığınız yoğun duygusallık nedeniyle "güzel bir kitaptı" diyebilirsiniz, ancak bilgilenme, sorununuzun çözümüne yönelik plan yapmaya yardımcı olma ihtiyacınızı karşılamaz. Bu kitapta ise örnekler, kullanılan fıkra ve anekdotlar nokta vuruşu yapılıyor ve uzatılmıyor.

 

Kitapta incelenen konular şöyle:

 

 •  Okul Çağı Çocuğunun Zihinsel Gelişim özellikleri
 •  Okul Çağı Çocuğunun okuma-yazma becerilerinin gelişimi
 •  Okul çağı çocuğunun matematik becerilerinin gelişimi
 • Okul Çağı Çocuğunun Sosyal gelişimi
 • Okul çağında kazanması gereken sosyal beceriler
 • Arkadaşlık ilişkileri
 • Ailede Çocuk
 • Çocuk yetiştirmede ihtiyaç duyulan anne-baba tutumları
 • Çocukla iletişimin temel kuralları
 • Çocukların istenmeyen davranışlarını değiştirmek için yapılması gerekenler
 • Olumlu öğrenme ortamının hazırlanmasında anne-babanın rolü·    Okul ortamı
 • Okula yeni başlayan çocukların olası problemleri, çözüm yolları
 • Davranış bozuklukları, "DEHB" (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), özel öğrenme güçlüğü, okul fobisi, uyum problemleri

 

Kitabın iç tasarımı oldukça kullanışlı. Bazı alt başlıkların kırmızı renk ile verilmesi, can alıcı noktaların çerçeve içine alınması, anne-baba için en pratik bilgilerin özel bölümlerde verilmesi,  konuların karikatür ve görsellerle zenginleştirilmesi kitabı tasarım açısından da benzerlerinden ayırıyor.

 

OKUL ÇAĞI ÇOCUĞU

YAZAR: HALUK YAVUZER

YAYINEVİ: REMZİ

SAYFA SAYISI: 229