Eski Sevgiliyi Instagram’dan Takip Etsem mi?

İçerik: 

Sosyal medyanın en etkin kullanılan uygulaması tahmin edersiniz ki Instagram’dır. Bu alan sundukları ile öyle bir çekim yaratmakta ki, istemeden bile olsa elimize telefonu aldığımızda otomatik olarak girdiğimiz uygulamaların başında geliyor. Doğal olarak da Instagram hayatımızın şekillendiririlmesinde önemli bir yere sahip. İlişkilerimizin başlangıcını, devam ederken ne kadar mutlu olduğumuzu, bitişini, sonrasındaki yaşanan çöküşü diğer insanlara bildirme yeri haline geldi. İnsanların ayrılık acısını atlatma süreci kişiden kişiye değişim gösterse de yaklaşık olarak altı ay sürmektedir. Altı aydan sonra gelen rahatlama hissi olsa da internetin aktif kullanıldığı bu zamanda herkese istediği an, istediği yerden ulaşabilecek olmanın verdiği kolaylık zaman zaman geçmiş ilişkiyi sorgulama, ayrılığın yarattığı ruh halini iyileştirmekte zorlaşıyor. İngiltere’de yapılan araştırma, sosyal medyada (Facebook, Instagram) “eski sevgiliyi gizli gizli takip eden” kişilerin iyileşme sürecini uzattığını ortaya koymuştur. Bir de takip edilen eski sevgilinin durumu daha iyi ise kişinin duygu durumu daha fazla bozuluyor.

Eski sevgiliniz size Instagram’dan arkadaşlık isteği yollarsa kabul eder misiniz?

Eğer kabul edersiniz kendinizi nasıl hissedersiniz? 

Yine 2015 yılında eski sevgililerinden Instagram’da  arkadaşlık isteği alanların almayanlara göre neler hissettiği yönünde yapılan diğer bir araştırma da 202 öğrenciden bu isteği kabul edenlerin, kabul etmeyenlere göre daha depresif hissettikleri ortaya çıkmıştır. Çünkü eski sevgilisini ekleyenler, onun nereye, kimlerle gittiğine sürekli olarak bakma ihtiyacı duyuyor. Bunu takıntı haline getirdikleri için bir de eski sevgilinin yeni bir sevgilisi olduğunu görme durumunda yaşanan acı daha yıkıcı bir hal alıyor. Hem yapılan bu araştırma da hem de diğer araştırmalar da erkeklerin yaşadığı depresif durumun kadınlara göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu durum kadınların etrafındakilerden destek bekleme konusunda daha rahat olduklarından dolayı erkeklere göre daha iyi olmalarını sağlıyor. Ayrıca bu araştırmada, eski partnerle olan ilişkisinin önemli olduğunu düşünenlerin, eski ilişkisinin çok da önemli olmadığını düşünen kişilere göre daha kaygılı oldukları gözlemlenmiştir. Bunun nedeni ise kişilerin devamlı olarak eski ile yeniyi karşılaştırma ve kıskanma durumunda olmasıdır.

 Karakter yapınız ve eski sevgiliyle ayrılma biçiminiz uzmanlara göre ayrıldıktan sonra da hala iletişimde olabilmenizi etkiliyor. Eğer ki kötü ayrıldıysanız, kavgalı bir ayrılma süreci yaşadıysanız ve eski defterleri hala kapatmadıysanız arkadaş olarak ekleme fikri sizin için hiç iyi olmayacaktır. Çok hassas bir yapıya sahipseniz, kıskançlık had safhada ise eski sevgilinizi arkadaş olarak eklemediğiniz gibi gizli gizli de neler yaptığını takip etmeyin. Çünkü bu tür duygu değişimleri size iyi gelmeyeceği gibi sizin daha da mutsuz olmanıza neden olacaktır. Kendinize olan güveninizin azalmasına yol açabileceği gibi kaygılarınızın da artmasını sağlayacaktır. Ayrıldıktan sonra arkadaş kalabilen çiftler vardır. Onlar birer istisnadır. Onların yaşadığı ilişkide aşk bitmiştir ama sevgi ve saygı hep baki kalmıştır. Aralarında çirkin sözler, hakaretler olacak bir durum yaşanmamıştır. Saygı ve sevgiyi tüketmemiş çiftlerdir. Böyle durumda sevgilinizden ya da eşinizden ayrıldığınızda eğer ki bu mesafeyi korumuş iseniz tabi ki sizlerde arkadaş olarak ekleyebilirsiniz.