Gelin ve Kayınvalide Güç Savaşları

İçerik: 

Bir adam bir kadını sever ve onun elinden tutar annesiyle tanıştırır. Annesi biricik oğlunun sevdiği, onu mutlu eden bu kadını çok sever ve bağrına basar ve sonsuza kadar mutlu yaşarlar…  Maalesef hikayenin sonu çoğu zaman böyle bitmez. Gelin ve kayınvalide arasındaki çatışma insanlık tarihinin başından beri süregelen bir durumdur. Öyle ki Kayseri Kültepe’de dört bin yıl öncesine ait tabletlerde bir gelinin kayınvalidesinden şikayet ettiği bir mektubun bulunması da bu durumun kanıtı niteliğindedir.  Peki bir adamı aynı anda farklı duygularla seven bu iki kadının anlaşabilmesi neden pek mümkün olmuyor?

Yüzyıllardır devam eden ve zaman zaman mizahi bir konu haline gelen gelin-kayınvalide çatışmalarının sebeplerinden bazıları: “İki tarafın birbirine karşı olan önyargılı davranması, her iki tarafında birbirini rakip olarak görmesi, alınganlık, erkeğin oluşan yeni ailesi ile diğer ailesi arasındaki sınırları doğru belirleyememesi, kayınvalidenin oğlunun üstündeki hâkimiyetini kaybetme korkusu, erkeğin sevgisini elinde tutma mücadelesi, her iki tarafında birbirini kıskanması, kayınvalidenin geline sürekli öğretmen edasıyla davranması, iletişimde kullanılan dilde art niyet aramaları, çatışma yaşamamak için koyulan mesafelerin zamanla daha büyük çatışmaları doğurması, her iki tarafın birbirlerini geçmiş ve aile yaşantılarıyla vurmaya çalışması, kayınvalidelerin torunları üzerinde gereğinden fazla hak iddia etmeleridir”.

 

GELİN VE KAYINVALİDE ARASINDAKİ İLİŞKİ NASIL İYİLEŞTİRİLEBİLİR

SAYGIYI ELDEN BIRAKMAYIN! Saygı gelin adaylarının daha fazla dikkat etmesi gereken bir konudur. Sevdiğiniz ve evlendiğiniz kişinin ailesini (anne- baba-kız kardeş) sevmek zorunda değilsiniz fakat saygı göstermek zorundasınız. Karşı tarafa saygılı davranmayı seçer ve bu doğrultuda hareket ederseniz yaşadığınız sorunlar çözülmez bir hal almayacak ve karşılıklı olarak yıpranmadan çözülecektir. Kayınvalidenize gösterdiğiniz saygıyı bir zorunluluk olarak görmemeniz, onun eşinizin annesi olduğunu, eşinizin annesini sevdiğini ve kayınvalidenizin de eşinizi sevdiğini unutmamanız sizi saygı konusunda motive edecektir. Gelinlerin yanında kayınvalidelerin de saygıyı elden bırakmamaları gerekir. Karşı taraftaki insanı oğlunun sevdiği bir insan hatta varsa torunlarının annesi olarak görmeli ve sırf bu nedenlerden dolayı bile saygı göstermeleri gerektiğini unutmamalılardır.

BİRBİRİNİZİ ANLAMAYA ÇALIŞIN! Dinlemek ve anlamak iletişim problemlerinin çözümüdür. Ünlü bir düşünürün de söylediği gibi “Eğer anlarsanız nefret etmezsiniz.”.  Karşı tarafı anlamaya çalışarak davranışlarının arkasındaki sebepleri bulabilir oluşabilecek anlaşmazlıkları önleyebilirsiniz.

PROBLEMLERİ KARŞI TARAFLA HALLEDİN! Gelininizle/ Kayınvalidenizle yaşadığınız sorunların çözümünü yine karşı tarafta arayın. Karşı tarafla yaşadığınız problemin içine eşinizi/oğlunuzu dâhil etmemelisiniz. Aynı zamanda gelinler ailelerine kayınvalideler de kendi eşlerine sorunları anlatmamalıdır. Burada belirtmek istediğimiz  diğer kişileri probleme ortak etmeyin, tabiî ki çözüm kısmında onlardan destek alabilirsiniz. Eğer aksi şekilde davranırsanız taraflaşmalara yol açıp, sorunu çözmek yerine daha da büyütmüş olursunuz. Sorununuzu ilgili kişiyle doğrudan uzlaşmaya odaklanarak çözmeye çalışın.

GELİNLERİN UYUM SAĞLAMASINI KOLAYLAŞTIRMAK KAYINVALİDELERİN ELİNDE! Kayınvalidelerin geçmişte kendilerinin de gelin olduklarını ve gelinleriyle aynı yaşantıları deneyimlediklerini unutmamaları gerekir. Kayınvalideler eğer geçmiş yaşantılarını hatırlarlarsa gelinlerine karşı daha anlayışlı, hoşgörülü ve kolaylaştırıcı olabilirler. Kayınvalideler özellikleri evliliğin ilk yıllarında gelinlerine karşı daha sabırlı, sıcak ve samimi davranırlarsa gelinlerinin kendi ailelerine uyum sağlamasını kolaylaştıracak ve aralarındaki iletişimi sağlam temellere dayandırmış olacaktır.

SİHİRLİ SÖZCÜKLER: ANNE-KIZIM! Yılanı bile deliğinden çıkaran tatlı dil kayınvalide ve gelin arasındaki sorunların oluşmadan engellenmesini sağlayacaktır. Gelinlerin kayınvalidelerine hitap ederken “anne” sözcüğünü kullanmaları aralarındaki iletişimi daha samimi kılacaktır. Aynı zamanda kayınvalidelerinde gelinleriyle konuşurken “kızım” sözcüğüyle hitap etmeleri gelinlerinin onları kendi annelerinin yerine koymalarını ve böylece daha sıcak bir ilişki geliştirmelerini sağlayacaktır. Bu sihirli sözcükler iki tarafı birbirini yabancı olarak görmekten çıkaracak aralarındaki uyumu sağlayacaktır.

 

Kayınvalide-gelin ilişkisini sadece bu iki taraf çevresinde ele almak doğru olmaz. Bu durum gerek erkeği ve gerekse çocukları ilgilendirdiği için daha genel kapsamlı incelenmelidir. Bu nedenle gelin ve kayınvalideler ilişkilerini şekillendirirken daha hassas olmalı ve yaşadıkları olumsuzlukların çevrelerini de etkileyebileceği unutulmamalıdırlar.