Evliliğinizi Daha Mutlu Kılmak İçin 10 İpucu

İçerik: 

evliliginizi daha mutlu kilmak icin 10 oneri
Evliliğinizi
kolaylıkla daha keyifli hale getirecek  bu 10 öneriyi öğrenin ve ilişkinizde uygulayın.

Bütün çiftler, evliliklerinde  teoride  basit, uygulamada zor olan bu 10 alanla  yüzleşmek durumunda kalır.  Ancak mutlu bir evlilik adına her biri uygulamaya değerdir.

  1. Özür dilenmesi gereken anda hatalarınızın farkında olarak, tüm samimiyetinizlee eşinizden özür dileyin.
  2. Evliliğinizdeki uyumu artırmaya yönelik eşinizin değişmesini beklemek yerine  önce siz bir adım atın.
  3. Eşinizi sizin için özel, değerli ve seçilmiş kişi olarak hissettirin.
  4. Eşiniz kızdığında ve acısında, olaylara sizin sebep olduğunuzu idda eden suçlamalar içinde olsa bile savunmaya geçmeden sakinlik, samimiyet ve dikkatle onu dinleyin. Anlaşıldığını hissettirin.
  5. Tüm dikkatinizi eşinize verebileceğiniz baş başa kalacağınız (TV, Telefonların da kapalı olduğu) zamanlar yaratın.  Ortak ilgi alanları oluşturarak birlikte keyifli zamanlar geçirin.
  6. Evliliğinizin ve dostluğunuzun  temelini aşındıran olumsuz, zarar verici yorumları (iğneleme, başa kakma, ima, geçmişe odaklanma,  tehdit, suçlama, hesap sorma vb.) ifade etmekten vazgeçin.
  7. İlişkinizde   yapabileceklerinize odaklanın, ilişkinizin olumlu ve güçlü yönlerini  ifade eden söylemlere ağırlık verin. Unutmayın bu ilişki sizi diğer ilişkilerden daha mutlu ettiği için bu ilişki içindesiniz. Sizin seçiminiz.  Şuana ve geleceğe odaklanan beklentilerde olmaya gayret edin.
  8. Eşinizin köken ailesiyle  saygı dolu ilişkiler kurun. Unutmayın ki tartışmalar sırasında sizin kayınvalideniz olan kişi onun annesi. Sizin kayınvalideniz kötü olabilir. Ancak onun annesi kötü olamaz. Kayınvalide değiştirilebilinir. Ancak ikinci bir anne bulma şansı yoktur.  Bu nedenle eşinizin annesi veya babası ile ilgili söylemlerinizde daha saygı ağırlıklı bir iletişim sizin anlaşılmanızı daha da kolaylaştıracaktır.
  9. Eşinizle birlikte iyi anıları biriktiğiniz bir kumbaranız olsun ( Evinize bir ajanda veya not defteri alın. Bu ajandaya bireysel veya birlikteliğinizde yaşadığınız mutlu anları tüm detaylarıyla yazın. Eşiniz mutlu olmanıza nasıl katkı sunmuştu? Siz neler yapımıştınız? Bu sizi nasıl mutlu etmişti? Sonra  kriz dönemlerinizde eşinize bir tepkide bulunmadan önce, birlikte bu anıları  okuyun J )
  10. Farklılıklara saygı duymak stresle başa çıkmanın en kolay yollarından biridir.  Örnek: Kriz anlarında eşlerden biri uzak kalarak, diğeri ise daha yakın olarak  rahatlıyor olabilir. Her eş diğerinin bu farklılığının kendisi için bir tehtit olarak değil; ilişkilerinin bir zenginliği olarak algılaması ve bunu göz önüne alarak  uzlaşmaya yönelik adım atması ilişkilerini daha da yaşanılabilir kılacaktır.

 

Dipnot: Daha iyi bir evlilik yaratmak isterseniz bu listede yazanları iyiniyetle ve samimiyetle  uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçte istekli bir şekilde kendinizi ve ihtiyaçlarınızı tanımak için bazen kendinize de odaklanmalısınız. Bu kendinizi suçlamak anlamına gelmez. Daha çok   sahip olduğunuz  size acı veren problemin bir parçasını gözlemleme ve değiştirme potansiyelinizi geliştirir.

Evliliğinizde diğer kişi ne kadar sorunlu olsa da, bazen ilşkinizi birlikteliğinizdeki en mutlu dönemlere geri döndürmek için  eşinize olgunlukla daha fazla yardımcı olmalısınız.  

Bu süreçte hemen büyük değişimler mucizeler beklentisi içinde olmayınız.  Eşinizle birlikte bir araya gelin ve evliliğinizi güçlendirecek, geliştirecek küçük  basit kurallar belirleyin.   İki üç aylık dönemde bu aldığınız  yeni kararları uygulamanın takipçisi olun. Unutmayı ki küçük değişimler büyük değişimlerin temellerini oluşturur.  Bazen küçük değişimlerin bizi motive ve mutlu etmesine izin verelim.  Her küçük değişim de  eşinizi motive ederek daha büyük değişimler için cesaretlendirmeyi ihmal etmeyin.

 İlişkinizi, evliliğinizi  daha mutlu kılmak amacıyla bu paylaşımları dikkate alarak uyguladığınız için  şimdiden eşiniz adına sizi kutluyorum.

 

Şenol BAYGÜL

uzman psikolojik danışman