Yalnız Hissettiğinizde Denemeniz Gereken 10 Öneri

İçerik: 
yalnız-hissettiginizde-denemeniz-gereken-10-oneri
Bu yazıda  yalnızlığın acısını hafifletmenin on yolunu bulacaksınız.
Yalnızlık denildiğinde yalnızca kronik hastalıklı olan  kişiler değil, sağlıklı olsun veya olmasın herkes kendisini  zaman zaman yalnız hissedebilir.  Umarım herkes bu yazıdan yalnızlığına bir fayda sağlar.
 

Kendinizi herhangi bir şekil ve durumla suçlamaktan vazgeçin.
İnanın bana bu sizi daha da kötü hisettirecek.  kendinizi  hissettiklerinizle ilgili suçlamaktan vazgeçiniz; bu durum asla sizin yeteneklerinizle,  üretkenliğinizle  veya nazikliğinizle ilgili değildir. Hayatınızda bir takım sebepler  ve koşullar biraya geldiğinde  bu acı hissini ortaya çıkarabilir. Bu sizin hatanız değildir.

Ne kadar basit olursa olsun yaratıcı bir şeyler yapın.
Dünyayı kurtaracak bir yaratıcılık içinde olmanız gerekmez. Bir yap boz ile uğraşmak, dikiş dikerek kolaj yapmak, bir boyama kitabını boyamak veya bulmaca çözmek konusunda deneyimde bulunabilirsiniz. Alışılmışın dışına çıkarak kendinizi rahatlacak ve eğlendirecek bir şeyler ortaya koyun.

Sizi iyi  hissettiren bir insanla iletişime geçin.
Her zaman yaşamınızda size karşı size detekleyici ve sizi basitçe güldüren  birilerini düşünün.  Telefonla arayarak, mail atarak, mesajlaşarak veya diğer iletişim kanallarını kullnarak o kişiye ulaşın.  Bunu yapmakta ilkbaşta karşı çıkabilir ve direnebilirisiniz. Yalnız hissederken başkaları ile iletişime geçmek  zorlayıcı olabilir.  Mesleki tecrübelerime dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim ki; kendini iyi hissetmek adına, güvenebileceğin biriyle iletişime geçmek için kendine itici yönde baskı yapmaya değer.

İnsan olmayan bir arakadaştan destek alın.
Bir çok seçenek olabilir:  Evde beslediğiniz hayvanınız,  ilgi alanınıza giren, sizi iyi hissettiren bir kitap, televizyon programı,  dizi izlemek,  evde size keyif veren bir yemek hazırlamak,  hatta bir süreliğine dışarda yürüyüş yapmak. Çevremize ve sahip olduklarımıza  dikkatlice bakarak yalnızlık acısını hafifletecek bir çok şey  bulabiliriz.  Deneyin ve size neyin yardım ettiğini görün.

İhtiyacı olan birilerine yardım edin.
 Yaşlı bir komşunuza yapacğınız doğrudan bir yardım da olabilir, internet siteleri üzerinden ulaşacağınız  bir sivil toplum kuruluşuna bağış da veya sosyal medyadan yararlanarak birine destekleyici atacağınız bir mesajda olabilir. Başkalarına yardım etmek yalnızlık duygusunu  hafifletecek ve kendinizi daha güçlü hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda dikkatinizin tamamen kendinize odaklanması da mümkün olmayacaktır.

 Kendisini yalnız hisseden insanlarla merhamet ve nezaket ile yakınlık kur.
Yalnız hisseden diğer insanlara  iyi dileklerinizi paylaşmanız onlarla aranızda özel bağların oluşmasını sağlayacaktır. Bundan daha da önemlisi yalnızar içinde  yalnız olmadığınızı  fark ettiğinizde kendinizi dah az yalnız hissedeceksiniz.

Bir dakikalığınada  olsa , orda bulunanlar ve olanların sizi mutlu hissettirdiği, eğlenceli grubun arasında, bir spor karşılaşmasında veya bir deniz kenarında olduğunuzu gözünüzde canlandırın.
başkalarının mutlu olduğu anı izelemeniz bile onlarla ordayamışsınız hissini yaşamanızı sağlayabilir.  Televizyonda veya sinemada eğlenceli bir sahneye dahil olmak gibi. Bu da yalnızlığın acısını hafifletecektir.  Başkaları için kısa bir süre içinde olsa mutlu olmanız bile sizin yatıştırıcı, iyileştirici ve hatta şaşırtıcı bir şekilde kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Şarkı söyle
Bir çok kişinin tecrübesi göstermektedir ki; şarkılar yalnızlığınıza iyi gelmektedir. Siz de şarkı söylerken kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Mümkünse bunu karoke yapılan bir ortamda  söyleyin.

Yalnızlığa sizi ziyarete gelmiş eski bir arkadaş gibi davranın (davet etmemiş olmanıza rağmen)
Bu nasıl hissettiğinize direnmemenin bir yoludur; direnmek sizi daha da kötü hissettiriyor. Yalnızlık ile uyum içinde olmak, onu kabul etmek  onunla baş etmenizi kolaylaştıracaktır.  Öyleyse bazen yalnızlığınızı sanki eski bir dost gibi  "merhaba yalnızlık, bir kez daha ziyaretime geldiğini görüyorum" diyerek kucaklayın. Acı hissetiren duyguların merhametle kalbinize girmesine izin verdiğinizde, bu onların acısını hafifletiyor ve onların size vereceği zarardan koruyor. Onu karşınıza değil yanınıza almış oluyorsunuz.

Kendinize yaşamın her zaman eğlenceli bir yer olmadığını, yarının da yeni bir gün olduğunu hatırlatın.
Hayat hep aynı süreklilik içinde değildir. inişler çıkışlar vardır. Her zaman eğlenceli ve huzurlu devam etmez. Bu herkes için geçerlidir.  Bazen kendinizi dipte hissedebilirsiniz. O anlarda dahi unutmayın ki güneş  gecenin en karanlık anından   sonra doğar. Yarının bugünden farklı bir gün olduğunu umut, huzur verici gelişmelerede  gebe olduğunu  unutmamak gerekir. Her duygu kalıcı değildir. Ortaya çıkar ve sonra geçer yerini başka duygulara bırakır.
 
Yaşadığım deneyimlerden yalnızlığın dayanılması zor bir duygu olduğunun farkındayım.  Şunu unutmayın bundan öncesinde de kendinizi yalnız hissettiğiniz anlar olmuştu. O anlarda nasıl bu durumla baş ettiğinizi, size nelerin yardımcı olduğunu hatırlayın. Deneyimlerinizde size çok yol gösterici olacaktır. Burda hep birlikte bu sayfada bunları okurken buluşmamız bile , yalnız olmadığınızı gösteriyor smiley
Paylaştıklarımın size güç vermesi ve iyi hissetirmesi dileğiyle..  

 
Şenol BAYGÜL
uzman psikolojik danışman